Garść informacji o pasożytniczych roztoczach, na podstawie naszych zmagań i obserwacji
Raczej niemiły temat, przeżywający obecnie renesans.
>Skąd się biorą? Najczęściej przychodzą wraz z karmówką lub nowymi zakupami.
>Jak poznać? Są to malutkie (~0,5mm) choć widoczne gołym okiem, białe, beżowe lub brązowe kulki, zgromadzone w szczelinach egzoszkieletu (jak małe kleszcze). Bytują na spodzie ciała, w okolicach głowy, stawów, otworu gębowego stawonogów (u skorpionów często lokują się na pektynach). Ciężko je zdrapać, wzruszone biegają.
>Jakie szkody wyrządzają? Żerują na hemolimfie (odpowiedniku krwi) stawonogów, przez co osłabiają organizm. Osobniki w znacznym stopniu porażone roztoczami mają problem z prawidłowym linieniem. Roztocze mogą być powodem upadków w hodowli- zwłaszcza wśród młodych pajęczaków.
>Panie to się przesuszy, zwiększ pan wentylację i będzie git. Nieprawda roztocze pobierają większość potrzebnej im wody z pokarmem- hemolimfą. Mogą swobodnie żerować zarówno na tropikalnych, jak i pustynnych organizmach.
>Spalić dom? Nie panikujmy; to, że pasożyty są na konkretnym osobniku nie oznacza jeszcze, że przeniosły się na całą hodowlę.
>Jak się tego pozbyć? Przede wszystkim zlokalizować źródło- czy była to karmówka, czy może konkretny zwierzak? Jeśli źródłem pasożytów są owady karmowe, należy je wymienić, a całą hodowlę gruntownie przejrzeć. Jeśli zaatakowane są konkretne okazy, należy je poddać kwarantannie (dotyczy to również sprzętu, pojemników, regału hodowlanego). Najlepiej jest poczekać, aż zwierzę wylinieje, i natychmiast zabrać wylinkę. Jeśli to nie skutkuje, pasożyty można ostrożnie zbierać za pomocą cienkiego pędzla posmarowanego wazeliną (wazelina pełni rolę kleju, który ściąga roztocze na pędzel, ale również zabija te maźnięte poprzez zabranie im dostępu powietrza) zabieg taki trzeba wykonywać ostrożnie, by nie uszkodzić, ani nie udusić zwierzęcia zbyt dużą ilością wazeliny.
Dobrze działa też broń biologiczna- drapieżne roztocze Hypoaspis miles chętnie żerują na statycznych pasożytach (do stosowania w środowiskach wilgotnych).
Nie wszystkie roztocze to pasożyty, większość z tych, na które macie szansę natknąć się w terrariach, to nieszkodliwe śmieciojady. Nawet jeśli pasożyty pojawiły się Wam w hodowli, wystarczą systematyczne działania i minimum higieny, by się ich pozbyć. Zawsze należy sprawdzać pod kątem pasożytów nowe zakupy i owady karmowe przynoszone do domu.
Atrakcyjnie ubarwione pasożyty żerujące na naszym rodzimym kosarzu: