Skakuny Phidippus regius – patenty i błędy hodowlane

Phidippus regius morphs

Skakuny są pożądanymi pająkami w hodowli hobbystycznej. Najpopularniejsze gatunki z rodzaju Phidippus osiągają około 2cm DC, charakteryzuje je duża zmienność ubarwienia. Skakuny Phidippus regius są najczęściej trzymane w domach. To zwierzęta dość łatwe w utrzymaniu, jednak dużo bardziej podatne na błędy hodowcy niż np. ptaszniki.

Phidippus regius morphsOdpowiadając na dużą ilość pytań ze strony fanów, przypominamy o podstawach wiedzy oraz naszych doświadczeniach ze skakunami Phidippus regius.

Jak to trzymać? Pojemnik a wymagania środowiskowe.

Skakuny posługują się wzrokiem, potrzebują więc światła do prowadzenia aktywności, w tym polowania. Może to być mocne dzienne światło lub oświetlenie sztuczne z cyklem dzień-noc. Pojemnik skakuna powinien mieć wydajną wentylację, być przejrzysty. Optymalna temperatura dla skakunów to około 25 stopni Celsjusza. Przy doborze wielkości lokum, kierujemy się zasadą im większe, tym lepsze. Nie polecamy kliszówek ze względu na słabą cyrkulację powietrza. Bardzo dobrze sprawdzają nam się wszelkie pudełka powyżej 100 ml dla skakunów w niższych stadiach rozwoju. Optymalna wielkosć pudełka to 250-500 ml dla L1!

Skakuny Phidippus regius nie korzystają z podłoża, można go więc nie stosować. Chętnie jednak wykorzystują gałązki i elementy wystroju ułożone w górnej części pojemnika do umieszczenia na nich oprzędu (śpią w nim i linieją). Niektórzy hodowcy propagują chów grupowy skakunów Phidippus regius, wg nas nie jest to rozwiązanie optymalne. Skakuny w grupówce rosną w sposób bardzo zróżnicowany, co jest niekorzystne w dalszej hodowli. Mniejsze osobniki mogą mieć utrudniony dostęp do pokarmu i padać z głodu. Kanibalizm występuje rzadko.

Phidippus regius eatingSamica Phidippus regius z upolowanym karaczanem tureckim

Jak to karmić? „Mój skakun nie chce jeść mącznika, help!”

Skakuny spokojnie radzą sobie z owadami swojej wielkości, ale muszą być one dobrze widoczne. Najlepszy jest pokarm ruchliwy i nieduży. My stosujemy świerszcze (od wylęgu do 0,5cm) oraz wylęg karaczana tureckiego. Przy małych skakunach można też skarmiać muszki owocowe. Czym lepiej nie karmić: dubią, drewnojadem i mącznikiem. Owady te są mało ruchliwe, a jak się zakopią, skakun ich nie znajdzie (w przeciwieństwie do ptasznika). Skakuny do stadium L3 jedzą nawet codziennie, starsze 2-4x w tygodniu. Głodówki związane ze złymi warunkami bytowymi są częstą przyczyną śmierci pająków w rękach początkujących.

Trzeba spryskiwać? Czy skakuny Phidippus regius piją wodę?

Nie wiem czemu tyle osób myśli, że one nie potrzebują wody. Oczywiście potrzebują i chętnie spijają jej krople ze ścianek, nie lubią natomiast zaduchu. Spryskujemy więc lekko 2-3x w tyg. na ścianki i elementy wystroju.

Phidippus regius L1Phidippus regius L1 w pojemniku 100 ml

Szybkie to? Ucieczka skakuna.

Zależy, do czego się porówna; nie tak szybkie jak Heteropoda spp., a trochę szybsze od ptaszników nadrzewnych. Od powyższych różnią się tym, że nie biegną na oślep, a często zatrzymują się i analizują drogę ucieczki, przez co nietrudno przewidzieć, co zrobią. Prócz tego bardzo rzadko wykorzystują pełnię swoich możliwości, tzn. że nie wciskają od razu gazu do dechy, chyba że sytuacja naprawdę je do tego zmusi. Przez to bardzo trudno je zmęczyć ucieczką.

Gryzie? Zjada w całości!

Z reguły są spokojne. Niekiedy jednak skakun nie życzy sobie Ciebie i Twoich paluchów/pęsety/patyka w swoim domu (pojemniku), zwłaszcza jeśli np. jest samicą z kokonem. Uszanuj to i nie miętol go na siłę, jak widzisz, że próbuje Cię odpędzić. Z relacji wiadomo, że ukąszenie należy do bolesnych, nie ma więc powodu tej słodkiej kulki lekceważyć.

Jakie to jest duże? Ile żyje?

Malutkie. Osobniki L2 mają około 2,5mm długości, a dorosłe samice około 1,5cm (nasza największa mama ma ponad 2cm). Samce dożywają roku po linieniu maturalnym, zwykle jest to jednak kilka miesięcy. Samice żyją spokojnie ponad rok od ostatniego linienia. Po osiągnięciu dojrzałości żadna z płci nie linieje więcej, co jest charakterystyczne dla pająków właściwych.

Jak rozpoznać płeć?

Dymorfizm płciowy znajduje odzwierciedlenie w ubarwieniu pająków. Różnice między samcami, a samicami można zauwazyć około stadium L3-L4. Samce są wtedy dwubarwne (czarne w białe kropki), a samice zazwyczaj mają jakieś akcenty kolorystyczne. Dorosłe samce mają niebiesko-zielone chelicery, u samic zazwyczaj są one różowe, ale nie jest to sztywną regułą.

Phidippus regius adult maleDorosły samiec Phidippus regius

Podsumowując, skakuny Phidippus regius są wdziecznymi i łatwymi w utrzymaniu zwierzętami, a ich wysoką śmiertelność w rękach początkujących hodowców można łączyć (niestety) z niesprostaniem wymaganiom środowiskowym.

źródło: doświadczenia własne w hodowli P. regius.

Dodaj komentarz