Ptaszniki z rodzaju Psalmopoeus

Ptaszniki z rodzaju Psalmopoeus to klasyczny wybór zarówno początkujących, jak i zaawansowanych hobbystów. Rodzaj Psalmopoeus spp. obejmuje gatunki ptaszników nadrzewnych żyjące w klimacie równikowym wilgotnym, pochodzące z Ameryki Południowej.

Pająki te żyją na obszarach porośniętych gęstym lasem. Ich egzystencja jest ściśle powiązana z drzewostanem. Doskonale wykorzystują potencjał drzew do budowy gniazd. Można je spotkać zarówno blisko ściółki, jak i wysoko nad ziemią w koronach drzew. Chętnie wykorzystują naturalnie występujące dziuple czy załamania kory, jak również skupiska gęstych liści, tworząc z nich za pomocą oprzędu wygodne lokum.

Co decyduje o popularności ptaszników z rodzaju Psalmopoeus? Posiadają one szereg zalet wpływających na dobrą pozycję w hobby:

 • interesujące ubarwienie – od zieleni z pomarańczowymi refleksami, przez odcienie różu, czerwieni aż do czerni kontrastującej z pomarańczem
 • dobry apetyt
 • szybki wzrost
 • przeciętna wielkość – pająk umiarkowanie duży, nie ogromny, w związku z tym nie wymaga dużego pojemnika
 • łatwość w rozmnażaniu
 • najpopularniejsze gatunki są relatywnie tanie
Warto pamiętać, że ptaszniki te charakteryzują się pobudliwym temperamentem, co może je dyskwalifikować jako dobry wybór dla początkujących entuzjastów. Już niewielkie podrostki wykazują tendencje do zachowań defensywnych, potrafią zaciekle bronić miejsca zamieszkania przed intruzem-hodowcą.

Psalmopoeus pulcher adult female terrariumSamica P. pulcher w pobliżu gniazda

Jak powinien wyglądać pojemnik dla ptasznika Psalmopoeus spp.?

Pająki te są dość duże, ale nadrzewne – terrarium powinno mieć orientację pionową, nie musi mieć znacznej powierzchni dna. Optymalne będą wszelkie terraria wertykalne o standardowych wymiarach (np. 20 x 20 x 30 cm) lub pionowe plastikowe pudełka. Dobrze sprawdzą się terraria z zamknięciem typu gilotyna. Wentylacja w pojemniku naszego ptasznika powinna być grawitacyjna, tj. tzw. góra- dół.  Jako elementy dekoracyjne można zastosować wszelkie ozdoby odporne na wilgoć – np. tuby korkowe, korę, konary, żywe bądź syntetyczne rośliny.

Psalmopoeus szybko i łatwo adaptują dostępne elementy wystroju pod budowę gniazda. Niezależnie więc, czy w pojemniku umieścimy tylko podłoże, czy bogaty wystrój, pająk skrupulatnie skorzysta z tego co będzie dostępne. Młode pająki często budują gniazda w dużej mierze z podłoża, stanowiące rodzaj nory z wychodzącym z niej tunelem. Ponieważ ptaszniki te wymagają stosunkowo wysokiej i stałej wilgotności, dobrze jest umieścić w terrarium odpowiednio grubą warstwę podłoża, które będzie absorbować wilgoć.

Gatunki wchodzące w skład rodzaju Psalmopoeus:
 • Psalmopoeus cambridgei
 • Psalmopoeus irminia
 • Psalmopoeus pulcher
 • Psalmopoeus reduncus

 • Psalmopoeus ecclesiasticus
 • Psalmopoeus emeraldus
 • Psalmopoeus intermedius
 • Psalmopoeus langenbucheri
 • Psalmopoeus plantaris
 • Psalmopoeus victori

Cztery najpopularniejsze w hodowli hobbystycznej gatunki oddzielono linią.

 

Psalmopoeus irminia matingSamica (po lewej) oraz samiec (po prawej) P. irminia podczas zbliżenia

Rozmnażanie i odchów młodych

Ptaszniki z tego rodzaju rozmnażają się stosunkowo łatwo. Ich rozmnożenia często stanowią jedne z pierwszych na koncie hodowcy. Samce są zazwyczaj mniejsze od samic, posiadają jednak podobnej długości nogi, co zamazuje różnice wielkości. Kolor dorosłych samców również stanowi jedną z cech dymorfizmu płciowego. Dorosłe samce Psalmopoeus są szarawe lub zielonkawe, określenie gatunku może być w ich przypadku trudne.

Samice zazwyczaj bezproblemowo kopulują i budują kokony. Przedstawicielki większości gatunków wykazują tendencje do budowy tzw. kokonów wtórnych. Oznacza to budowę kilku zapłodnionych kokonów w pewnym odstępie czasowym, wszystkich w następstwie jednego dopuszczenia. Ilość nimf w kokonie zależna jest od gatunku i waha się od kilkudziesięciu do około dwustu sztuk. Rodzaj posiada dwa stadia nimfalne – przed usamodzielnieniem młodych pająków (L1) występuje stadium nimfy I oraz nimfy II. Po osiągnięciu stadium L1 młode ptaszniki są gotowe do samodzielnego życia, należy je wówczas rozdzielić. Odchów maluchów Psalmopoeus raczej nie nastręcza trudności – pajączki chętnie podejmują pokarm, są żarłoczne i rosną szybko.

Psalmopoeus pulcher eggsackKokon P. pulcher odebrany samicy w celu dalszego odchowu nimf

Psalmopoeus pulcher nymphsNimfy P. pulcher opuszczające otwarty kokon

Efektownie ubarwione, łatwe w chowie oraz hodowli Psalmopoeus, stanowią gratkę zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych hobbystów. Przez lata nie tracą na popularności, a co jakiś czas w hodowlach pojawiają się kolejne ich gatunki. Nowości wyróżniające się głównie ubarwieniem potrafią osiągać wysokie ceny rynkowe. Z pewnością jest to rodzaj warty uwagi i zasługujący na miano klasycznego w kolekcjach.

źródła:

 1. www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1870345314701770
 2. https://sta.uwi.edu/fst/lifesciences/sites/default/files/lifesciences/documents/ogatt/Psalmopoeus_cambridgei%20-%20Trinidad%20Chevron%20Tarantula.pdf
 3. Doświadczenia własne, relacje hodowców

Dodaj komentarz