Lasiodora parahybana

1. Wstęp.
Ptasznik ze względu na zazwyczaj łagodne usposobienie i niezbyt dużą moc jadu polecany początkującym. Chociaż zdarzają się osobniki agresywne. Do tego jest to bardzo duży ptasznik, uznawany za drugiego największego na świecie. Z tego względu uważam, że są lepsze gatunki, które można polecić początkującym hodowcom. Bardzo duże haki jadowe i znaczna ilość jadu sprawiają, że rany zadane przez tego pająka należą do bardzo nieprzyjemnych.

2. Podstawowe informacje.
Jest to bardzo duży, masywny i mocno owłosiony ptasznik. Już około 7-8 wylinki osiągają ubarwienie dorosłego osobnika, w którym dominuje czerń, czasami wypłowiała z odcieniami brązu lub szarości. Dodatkowym akcentem są lekko różowe lub rude, wyjątkowo gęste i długie włoski. Starsze osobniki miewają jaśniejsze pasy na kolanach. Natomiast maluchy są ubarwione na kremowo z ciemną plamką na odwłoku. Jest to wygląd dość pospolity u młodych osobników wielu naziemnych gatunków ptaszników, jak np. Brachypelma, z którymi bywa mylony. Potrafi wyczesywać włoski parzące, nie jest ponadprzeciętnie agresywny, a w razie zaniepokojenia zazwyczaj przyjmuje postawę grożącą i na tym się kończy. Niechętnie kąsa. Nie sprawia trudności ani w chowie, ani w hodowli i jest dość odporny na błędy początkującego hodowcy.
3. Środowisko naturalne.
Aby zrozumieć dlaczego trzymanie tego ptasznika na mokrym torfie w pustym, ciasnym terrarium jest najgorszym rozwiązaniem, wystarczy w Google grafika wpisać „sawanna Brazylijska”. Zamieszkuje lasy na drzewiastej sawannie środkowo Brazylijskiej. Ponieważ jest ptasznikiem naziemnym, zazwyczaj zamieszkuje norki wygrzebane w ziemi.
4. Warunki hodowli.
Terrarium dla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary podstawy przynajmniej 40 na 30 cm, a wysokość powinno zapewniać przynajmniej 10cm warstwę podłoża i możliwość swobodnego poruszania się. Pojemnik hodowlany powinien być dobrze wentylowany, a sama wentylacja powinna być wykonana, z solidnej blachy perforowanej, gdyż siatka może zostać „przegryziona”. Dobrze żeby terrarium miało jakiś zamek, ponieważ ptasznik ten jest dość silny i znane są przypadki odsunięcia szybek osadzonych na prowadnicach. Najlepsze podłoże to mieszanka torfu lub włókna kokosowego z piaskiem i gliną. Można dodać grubszą frakcję w postaci czipsu kokosowego, gałązek, słomy, kory, żwirku, keramzytu lub wermikulitu. Niezbędny jest jakiś element wystroju, pod którym ptasznik znajdzie kryjówkę, którą będzie mógł pogłębić kopiąc w podłożu. Optymalną temperaturą jest ok 25 stopni C, a wilgotność powietrza powinno się utrzymywać w okolicy 70%. Dobrze jest utrzymywać podłoże lekko wilgotne i stosować nocne spadki temperatury o 2-3 stopnie.

5. Kilka faktów na koniec.

Wielkość samicy: nawet ponad 10cm DC, z odnóżami do 30cm
Wielkość samca: 6-7cm DC
Długość życia samicy: do 20 lat
długość życia samca: 3-4 lata, czyli ok. rok po ostatniej wylince
Ptasznik naziemny.
Wielkość terrarium: podstawa 30x40cm
Wilgotność: 65-75%
temperatura: 25 stopni C, z nocnymi spadkami
szybkość – raczej powolny
jad słaby
ilość jaj w kokonie: 1000

Dodaj komentarz